Ametüst

Ametüst on kõige ilusam ja väärtuslikum kvartsi erim, mille nimetus tuleb kreeka keelest – amethystos – kaine, mitte joovastav. Värvuselt on kivim hele- kuni tumevioletne, vahest ka punakasvioletne. Mida tumedam kivi, seda väärtuslikum.

Ametüsti tundsid juba egiptlased, etruskid, vanad roomlased ja hiinlased – see on olnud väga armastatud kivim juba aastatuhandeid. Keskajal hinnati ametüsti kõrgelt ka Euroopas ja nimetati piiskopikiviks.

Ametüsti on alati peetud müstikute kiviks. Ta on suurepäraseks teekaaslaseks vaimsetel otsingutel. Kuna ametüst tekib kivimis olevas suletud õõnsuses, siis süboliseerib ta enesessesüvenemist, vaimu ja mateeria ühinemist. Ametüsti lilla energia on puhastav ja raviva toimega. Ta on ka hingekivi, mis rahustab kiirustavaid ja üleväsinuid inimesi, vaigistab meelt ja soodustab rahuliku und. Seda on peetud vooruste, nagu süütuse, karskuse, ilu, malbuse, alandlikkuse, truuduse, hingerahu ja vooruslikkuse sümboliks.

Esineb ka rohelist ametüsti, mida nimetatakse prasioliidiks. Prasioliit on saanud oma nime kreeka keelest prason – sibul + lithos – kivi. Õrnroheline värv on tekkinud ametüsti kuumutamisel 500 kraadini. Päritolumaaks peetakse Basiiliat ja teda on liikvel suhteliselt vähe. Prasioliiti peetakse armastuse ja vabaduse sümboliks. Kivi annab positiivset energiat ja tõmbab ligi edu.

Kivimit tuleb puhastada regulaarselt 1–2 korda kuus voolava vee all ja laadida päikese käes.