Pärl

Pärl on looduse väike ime. Pärl saab alguse siis, kui tilluke võõrkeha satub kogemata pärlimolluski karpi. Enda kaitseks hakkab mollusk võõra ümber pärlmutterkihti kasvatama, kiht kihi haaval ja nii pärl kasvabki. Kaht ühesugust pärlit pole olemas, nagu ei ole ka looduses rohkem sarnast mineraali. See on looduse kaunis vingerpuss, mis sümboliseerib igivana mõtet – algselt millestki halvast või ebameeldivast võib sündida midagi kordumatult kaunist. Päritolu poolest eristatakse mageveepärleid ehk jõepärleid ja merepärleid. Merepärlid valmivad kiiremini ja on ühtlasema kujuga, jõepärlid aga on osutunud menukaks tänu oma erisugusele kujule, värvusele ja suurusele. Mõni looduslik iseärasus võib pärlile hoopis ilu lisada.

Pärli kvaliteeti hinnatakse suuruse, läike ja kuju järgi. Mida suurem pärl, seda kallim. Läige on seotud pärlmuttekihi paksusega: mida paksem kiht, seda vastupidavam pärl. Kuju poolest on korrapäraselt ümmargused ja tilgakujulised kõige hinnatumad.

Pärleid on kasutatud juba muistsetest aegades. Neid on peetud võimu, tarkuse, õnne ja jõukuse sümboliks. Ta sümboliseerib ka sisemist muutumist – meelt vaevav mõte on kui kivitükike, mis võib ajapikku säravaks pärliks muutuda. Pärlid on alati olnud naiste ehted, mis andsid oma kandjale rahu, puhtust ja tarkust. Pärl on eatu ehe, mida ei ole kõigutanud moemuutused, ja mis on jätkuvalt kütkestav ja hinnaline. Pärleid esineb mitmes toonis valge – kõrgeima kvaliteediga pärlid on roosa või sinaka varjundiga, aga on ka hõbedasi, kuldseid, musti ja vikerkaarevärvilisi.

Pärleid puhastatakse külma veega, nad on soojustundlikud, samuti ei sobi pärlitele otsene päikesevalgus, liigniiskus, aur, basseini- ja merevesi, kodukeemia. NB! pärlid reageerivad hapetega, kosmeetika- ja nahahooldusvahendid on neile kahjulikud. Parfüümi tuleb piserdada enne, kui pärlid kõrva või kaela riputada. Kõige paremini säilivad pärlid, kui neid hoida teistest ehetest eraldi pehmes kotikeses või karbis.