Ahhaat

Ahhaadi nimetus tuleb Achatese jõe järgi Sitsiilias, kust seda kivi on leitud juba iidsetest aegadest. Inimesed on kasutanud ahhaati juba üle 8000 aasta. Antiikajal oli ahhaat väga populaarne ja teda on õpitud toonima juba Vanas-Kreekas ja Vanas-Roomas. Ahhaat on vöödiline kaltsedon, üks kvartsi erim, mis moodustub tavaliselt vulkaanilistes kivimites olevatesse tühemikesse. Ahhaadi värvid tulevad esile vöödiliste tekstuurina ja sõltuvad teistest mineraalidest ja keemilistest elementidest. Kui sadestuvate mineraalide koostis pisut muutub, siis muutub ka uue kihi värvus, mis annabki ahhaadile vöödilise välimuse. Kui tühimikud pole lõpuni ahhaadiga täitunud, siis võib selle sisemuses olla kristallidest kvartsidruus.

Ahhaat on väga sõbralik kivi, kes võtab oma kandjat sellisena, nagu ta on. Olles väga maalähedane kivi, on ta toetav, rahustav ja pingeid maandav. Ahhaat tasakaalustab emotsioone ning annab füüsilise kindlustunde.

Ahhaat võib olla nii läbikumav kui ka läbipaistmatu ja erinevat värvi, kuid valdavalt sinakas või hall. Harvem heleroosa, punakas, kreemikasvalge, rohekassinine, punakaspruun, pruun, kollakaspruun ja oranž. Vastavalt kivimi tekstuurile on ahhaatidele pandud arvukalt nimetusi (pitsahhaat, puuahhaat, sammalahhaat, tuliahhaat jne). Olenevalt värvienergiast on ka mõju inimorganismile erinev.

Pitsahhaat on üks tuntumaid kaltsedoni erimeid, mida teatakse ka safiriini nime all. Välimuselt on pitsahhaat valge-sinisetriibuline kivi. Tänu helgele taevasinisele värvusele on tema mõju eelkõige rahustav, mistõttu sobib hästi ka lastele.

Sammal- ja puuahhaadi ehk dendroahhaadi mustrid ning rohekad värvid meenutavad puitu ja jätavad mulje metsas kasvavast samblast. Tänu oma rohelisele toonile loovad need ahhaadid rahuliku ümbruse ja on tuntud kui tervise, kasvu, külluse ja õitsengu kividena.

Tuliahhaadiks liigitatakse oranži, punast ja kirsipunast tooni ahhaati. Tema mõju on ergastav ja aktiviseeriv, ta annab jõudu vaadata tulevikku ja saavutada püstitatud eesmärke.

Kivimit tuleb puhastada veega, ahhaat reageerib fluorvesinikuga. Kuumutamine nagu ka pikaaaegne tugeva päikese käes viibimine võib põhjustada värvuse muutumist.