Türkiis

Kivimi nimetus turquise on Türgi prantsusekeelne nimi. Türkiisi esineb sinises, rohekassinises, õunarohelises või pruunis toonis. Türkiis on mõistatuslik kivim, sest seda on pidanud maagiliseks vääriskiviks ja hinnanud väga kõrgelt väga erinevad rahvad – asteegid, egiptlased ja hiinlased. Kivi oli väga populaarne nii osmanite, egiptlaste kui ka tiibetlaste seas. Idamaades peeti türkiisi õnnekiviks, 15. ja 16. sajandil oli see ka Euroopas vääriskivi nr 1.

Türkiisi on peetud kaitsvaks, õnne, armastust ja edu toovaks kiviks. See on ka julgete kivi, kes ei karda riske ja püüdlevad võidu poole. Selle mineraali venekeelne nimetust birjuza tuleneb pärsiakeelsest sõnast firuza – võitja. Kivim sümboliseerib kartmatust, hingejõudu ja visadust. Kivi energia on siiski naiselik, ta suurendab helluse ja armastuse võimet. Aitab teisi peremini mõista. Türkiis on aniselike omaduste kaitsja ja aitab end paremini väljendada ja suurendab loovust.

Seep ja muud pesuvahendid on türkiisile kahjulikud, kivim reageerib ka hapetega ning valguse käes pleekub. Kokkupuutel nahahooldusvahendite ja kosmeetikaga võib sinine värvus muutuda roheliseks. Puhastada voolava veega.